parallax background

Góry Stołowe

Okoliczne i lokalne atrakcje

OkolicaOkolica sprzyja turystyce pieszej i rowerowej oraz uprawianiu sportu rekreacyjnie lub wyczynowo. Z Chaty Otuliny wyjdziesz wprost na górskie szlaki turystyczne. Idealne położenie na pograniczu polsko-czeskim sprawi, że poznasz piękne tereny ziemi kłodzkiej i Republiki Czeskiej.

Góry Stołowe - Polska
Ziemia kłodzka jest niezwykle urozmaicona i unikatowa w skali kraju. Zachwycająca przyrodniczo i obfitująca w zabytki. Jako gospodarze Chaty Otuliny możemy zaproponować te miejsca, które zobaczyliśmy, w których bywamy i do których wracamy. Ziemię kłodzką, Góry Stołowe, Sudety i pogranicze polsko-czeskie, sugerujemy poznać oczami swojej duszy i swojego serca oraz na swoich zasadach. Gwarantujemy, że się zakochacie z wzajemnością! Poniżej prezentujemy miejsca, szlaki, zabytki, miasteczka i atrakcje malowniczej ziemi kłodzkiej.
 1. Kudowa-Zdrój z Kaplicą Czaszek, parkiem i domem zdrojowym, mineralnymi wodami pitnymi, zabytkowymi willami, a także z Aqua Parkiem oraz  cukierniami i lodziarniami, gdzie serwują przeróżne pyszne słodkości z kawką.
 2. Polanica-Zdrój z pijalnią wód mineralnych Wielką Pieniawą, parkiem.
 3. Duszniki-Zdrój z  pięknym parkiem zdrojowym i licznymi zabytkami. I coś dla melomanów, czyli koncerty chopinowskie na powietrzu.
 4. Zamek Książ w Wałbrzychu (nie trzeba przedstawiać).
 5. Kompleks Riese: Sztolnie Walimskie i kompleks Osówka (podziemne miasto z II wojny światowej). Radzimy w lato zabrać ciepłą kurtkę, gdyż stała temperatura wewnątrz to około 5 stopni Celsjusza i duża wilgotność.
 6. Kłodzko z "czeskim" mostem Karola, starym rynkiem i przepięknymi zabytkowymi kościołami.
 7. Twierdza obronna Kłodzko z podziemnymi trasami turystycznymi.
 8. Wambierzyce, czyli tzw. śląska Jerozolima z bazyliką Matki Bożej Królowej Rodzin. Do przejścia niezwykła Golgota na górze ze stacjami Męki Pańskiej. Zobaczcie też zabytkową szopkę z ruchomymi drewnianymi figurkami.
 9. Pałac Sarny z kompleksem pałacowym w Ścinawce Górnej. Odrestaurowaniem obiektu niegdyś był zainteresowany sam książe Walii Karol :)
 10. Wioska Pasterka ze schroniskiem.
 11. Wioska Karłów ze schroniskiem na Szczelińcu Wielkim.
 12. Zieleniec z wyciągiem krzesełkowym do czeskiego schroniska - Masarykovej Chaty. Serwują dobre czeskie piwko :)
 13. Malowniczo położona wioska Suszyna z wieżą widokową, z której rozpościera się  cudowny widok na panoramę Sudetów.
 14. Ładnie położona Nowa-Ruda z zabytkowym rynkiem. W Nowej-Rudzie odwiedźcie  arcy ciekawą turystyczną kopalnię węgla-muzeum. Można pojeździć pod ziemią kopalnianą kolejką :). Niezwykła to atrakcja dla milusińskich.
 15. Twierdza Srebrna Góra.
 16. Wielka Sowa z wieżą widokową.
 17. Błędne Skały, Skalniak i Fort Karola.
 18. Szczeliniec Wielki, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały i Baszty, Torfowiska Batorowskie, Ochota Magdaleny.
 19. Narożnik, Kopa Śmierci, Skały Puchacza, Białe Skały.
 20. Sanktuarium na Górze Iglicznej-Maria Śnieżna.
 21. Stary i malowniczy szlak pielgrzymkowy św. Jakuba (ten z żółtą muszlą) na trasie Radków-Wambierzyce z licznymi kamiennymi zabytkami sakralnymi.
 22. Świdnica ze Świątynią Pokoju wpisaną w rejestr zabytków UNESCO.
 23. Zabytkowe Bardo ze starym mostem i bazyliką Matki Bożej Strażniczki Wiary. Najnowsze sensacyjne wyniki badań naukowych datują drewnianą figurę Matki Bożej na 985 rok. Co ciekawe piękna figura Maryi nie posiada żadnych oznak zniszczeń czy starości.
 24. Rzeki sudeckie. W Bardo organizowane są fajne spływy pontonowe lub kajakowe zarówno dla profesjonalistów, naturszczyków i turystów. Zapewniamy, że dreszczyk adrenaliny jest:)
 25. Kopalnia złota w Złotym Stoku z podziemną trasą. Można pływać łodzią pod ziemią!
 26. Wieża widokowa na Górze Św. Anny wraz z zabytkowym sanktuarium.
Góry Stołowe - Czechy

Góry Stołowe dzielimy z naszymi czeskimi braćmi i nie da się ukryć, że Czeska Republika jest w posiadaniu części Gór Stołowych, które zapierają dech w piersiach wszystkich turystów. Jako, że często bywamy w Republice Czeskiej, bo lubimy czeską kulturę, jedzenie, piwko i sposób bycia naszych czeskich braci i sióstr, z całego serca polecamy odwiedzić:

 
 1. Teplickie Skały (Skalne Miasto).
 2. Adršpach, czyli miejscowość ze Skalnym Miastem z monumentalnymi 100 metrowymi pionowymi ścianami skalnymi.
 3. Broumowskie Steny z huśtawką na Korunie, pieszczotliwie zwanej przez nas "Diabełkiem". W towarzystwie panny Koruny wypijesz u nas popołudniową kawę :)
 4. Urokliwa wioska Bozanov z oldskulową knajpą z dobrym czeskim piwkiem.
 5. Miasteczko Broumov z klasztorem i starym browarem.
 6. Miasteczko Nachod z zamkiem na górze i wspaniałym czeskim Primatorem.
 7. Jezioro Rozkoš, czyli czesko-wschodnie "morze", na którym odbywają się rejsy statkiem!
 8. Miasteczko Teplice nad rzeką Metuji.
 9. Miasteczko Police nad Metuji.
 10. Kompleks Centrum Walzel po dawnej fabryce, w miasteczku Mezimesti. W kompleksie znajduje się: restauracja Svejk, kręgielnia, strzelnica, ścianki wspinaczkowe, spa, plac zabaw. W restauracji Svejk zasmakujesz regionalnej czeskiej kuchni. Możesz degustować się piwkiem z pianą na 3 palce lub kuflem piwa z połową piany :). Polecamy na miejscu robione czeskie knedle w ciemnym sosie z wołowiną i tartym chrzanem-pierwsza liga! No i obowiązkowo zasmażaną czeską kapustę!
 11. Dvůr Klarove, czyli rozległe czeskie afrykańskie safari, gdzie zwierzęta czują wolność i swobodę :).
 12. Twierdza artyleryjska Dobrosov czyli dawne czechosłowackie umocnienia z II wojny światowej.
 13. Czeska Praga to jedyne 182 km od Chaty Otuliny. Koniecznie skoczcie nad Wełtawę i na Most Karola. Można także zamówić wycieczkę do Pragi W Kudowie. Nie zapomnijcie pozdrowić od nas Pata, Mata i Krecika z ekipą!

Aha i jeszcze jedno: przyjeżdżając do nas, koniecznie wybierzcie szaloną i zakręconą Drogę Stu Zakrętów (trasa 387 Kudowa-Zdrój-Karłów-Radków). Dość powiedzieć, że na trasie 387 biegnącej przez Park Narodowy Gór Stołowych odbywały się rajdy sportowych aut. Niezapomniane wrażenia zapewnione!

Jednym słowem Góry Stołowe, ziemia kłodzka, pogranicze polsko-czeskie, mają to COŚ, że powroty prędzej czy później są nieuniknione. Nie zwlekaj więc, pakuj walizę, plecak, reklamówkę, czy co tam masz i przybywaj do nas. Zapraszamy serdecznie. Cześć, Ahoj!

ImprezyZajmujemy się organizacją różnego rodzaju eventów i spotkań:

 • Wieczór panieński/kawalerski
 • Jubileusz
 • Urodziny
 • Spotkanie służbowe/integracyjne
 • Biesiada
 • Potańcówka
 • Domówka
 • Wesele
 • Ognisko/Grillowanie
 • Coś przeoczyliśmy? Jeśli tak, to zadzwoń do nas i nam o tym powiedz.

Żeby się dobrze bawić, trzeba dobrze zjeść. Oferujemy pieczonego: prosiaka, dzika, barana, szynkę, udziec, indyka,  pstrąga smażonego/wędzonego. Pierogi i blachy pieczystych mięs. Coś brakuje? Jeśli tak, to zadzwoń do nas i nam o tym powiedz. Spełniamy marzenia! Załatwiamy wszystko od ręki. Na cud poczekaj 1 dzień!

Serdecznie zapraszamy!

Jazda konnaDla tych z Państwa, którzy kochają konie, szczególnie rekomendujemy jazdę konną u pani Patrycji, naszej sąsiadki - 600 metrów w linii prostej :)

Dostępne wycieczki konne w terenie, rajdy jeździeckie, oprowadzanki, wycieczki w Góry Stołowe. Sama słodycz: piękno gór, przyrody i koni :)

OBOZY KONNE

Pani Patrycja organizuje w lato obozy konne. Więcej informacji u pani Patrycji pod numerem telefonu 697 655 252.

Gorąco zapraszają Patrycja, koniki, Otulina.